Ιστορικό του Εργαστηρίου

Το Εργαστήριο Ιστορικής Γεωλογίας και Παλαιοντολογίας αποτελεί την συνέχεια του Εργαστηρίου Γεωλογίας και Παλαιοντολογίας το οποίο διαχωρίστηκε το 1932 από το ιδρυθέν το 1906 Γεωλογικό και Παλαιοντολογικό Εργαστήριο και Μουσείο από τον Καθηγητή Θεόδωρο Σκούφο ταυτόχρονα με τον διορισμό του στην αντίστοιχη έδρα. Με την μετονομασία του το 1992, εντάχθηκε στον Τομέα Ιστορικής Γεωλογίας και Παλαιοντολογίας του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Το Εργαστήριο απέκτησε από το 2004 εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας. Σήμερα στεγάζεται στους χώρους του Τομέα Ιστορικής Γεωλογίας και Παλαιοντολογίας, στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. Από της ιδρύσεως το 1970 του Τμήματος Γεωλογίας μέχρι σήμερα οι διατελέσαντες διαδοχικά Διευθυντές του Εργαστηρίου είναι οι Καθηγητές: Γ. Μαρίνος, Ν. Συμεωνίδης, Μ. Δερμιτζάκης, Β. Καρακίτσιος και Α. Ζαμπετάκη.